Wizyty kontrolne i badania w ciąży od A do Z

Jak poradzić sobie ze wzdęciami w ciąży?

Będąc w ciąży, każdy posiłek może być dla nas poważnym utrapieniem. W błogosławionym stanie często bowiem cierpimy na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które oczywiście nasilają się podczas jedzenia różnorodnych dań. Choć najczęściej narzekamy na silne wymioty, ciągłe uczucie mdłości oraz nawracające biegunki, jest jeszcze jeden problem, który nieraz bagatelizujemy. Chodzi tutaj o wzdęcia w ciąży, z którymi na całe szczęście możemy dość szybko się uporać. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku cennych rad i wskazówek. To one mogą odmienić nasze ciężarne życie i zdecydowanie je uprzyjemnić.

Skoro mamy problemy ze wzdęciami, koniecznie musimy przyjrzeć się swojej diecie. Najpierw spójrzmy na to, co najczęściej pijemy. Jeśli są to głównie gazowane napoje, nie dziwmy się, że nasz żołądek oraz brzuch wariują. Od razu odstawmy wszelkie soki i wody tego rodzaju na rzecz niegazowanej wody czy nektarów owocowych bądź przecierów warzywnych. Starajmy się też regularnie sięgać po różnorodne herbatki ziołowe, które często mają działanie uspokajające żołądek oraz wspomagające trawienie. Doskonale zadziała na nas m.in. herbata zielona, która przy okazji oczyszcza organizm z toksyn, jednak zanim po nią sięgniemy, upewnijmy się, że wolno nam jest to zrobić. Niektóre kobiety ciężarne mogą bowiem źle reagować na teinę zawartą w każdej herbacie, która swoim działaniem przypomina kofeinę. Spytajmy zatem swojego lekarza, czy takie napary są dla nas odpowiednie i dopiero gdy usłyszymy odpowiedź twierdzącą, wprowadźmy je do codziennej diety. Jeśli przeczytamy artykuł o temacie „wzdęcia w ciąży jak sobie radzić„, dowiemy się również, iż istnieją nawet specjalistyczne herbatki i mieszanki ziół radzące sobie z uczuciem zalegania pożywienia w żołądku. Sprawdźmy tylko ich skład, a jeżeli będzie on naturalny, wypróbujmy je na sobie. Mogą one okazać się naprawdę skuteczne.

Wiemy już, jakie napoje powinnyśmy wypijać w ciąży, gdy mamy problemy ze wzdęciami, więc teraz musimy dopasować do swojej diety odpowiednie pokarmy stałe. Uważajmy przede wszystkim na warzywa strączkowe, które bardzo szybko rozszerzają żołądek i doprowadzają do uciążliwych i nieprzyjemnych gazów. Starajmy się też wykluczyć z diety ostre i mocne przyprawy (pieprz bądź chilli), zastępując je świeżymi ziołami i delikatnymi mieszankami. Oprócz tego uważajmy na cukier, który w okresie ciąży jest niewskazany. Jeśli chcemy go ograniczyć bądź w pełni z niego zrezygnować, musimy odstawić od siebie nie tylko słodycze, ale też sporą ilość owoców. Zamiast tego wprowadźmy do diety dużo warzyw i produktów pełnoziarnistych. One doskonale wpłyną na nasz organizm i przy tym żołądek.

Wiemy już, co na wzdęcia w ciąży, dlatego musimy tylko zastosować się do wyżej wymienionych porad. Jeśli jednak nawet całkowita zmiana diety nie pomoże nam w pełni pokonać problemu żołądkowego, nie bójmy się udać z nim do swojego lekarza prowadzącego. Czasami przyjęcie pewnych środków farmakologicznych jest po prostu niezbędne i konieczne.

4 lata ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *