Czy wolno nam jeść owoce morza w ciąży?

Czy wolno nam jeść owoce morza w ciąży?

Gdy zachodzimy w ciążę, nagle stajemy się odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale też za naszego przyszłego, nowego członka rodziny. To o niego troszczymy się ze szczególną uwagą, pragnąc zadbać o jego zdrowie i prawidłowy rozwój. W tym celu musimy oczywiście właściwie się odżywiać, odstawiając nierzadko ulubione przekąski – chipsy, orzeszki czy czekoladowe batoniki. A co powinnyśmy zrobić z owocami morza, które też prawdopodobnie są naszym przysmakiem? Czy ich również nie wolno nam spożywać w trakcie ciąży?

Owoce morza w ciąży to temat, który od wielu lat fascynuje naukowców, lekarzy oraz same kobiety. Dzięki temu został on już wielokrotnie przebadany i przeanalizowany, a my możemy wyciągnąć z tych debat odpowiednie dla siebie wnioski. Otóż oświadczają one, że jedzenie owoców morza w ciąży jest kwestią indywidualną. Nawet jeśli nasza przyjaciółka mówi nam o tym, że jej lekarz kategorycznie zabronił jej jedzenia sushi w ciąży, nie oznacza to, że my musimy zachowywać się identycznie. Zanim więc odstawimy od siebie ulubioną przekąskę, postarajmy się dokładnie sprawdzić stan swojego zdrowia. W tym celu wybierzmy się do swojego lekarza prowadzącego i udajmy się na wszystkie badania, by następnie ustalić wraz z nim, czy wolno nam jeść owoce morza. Tak naprawdę sporo zależy od tego, w jaki sposób będziemy je przygotowywać oraz w jakich miejscach będziemy je konsumować. W niektórych sytuacjach sięgnięcie po takie przysmaki może okazać się bowiem całkiem dobrym pomysłem.

Jeśli więc mamy ochotę na krewetki w ciąży i nasz lekarz nie uznał, że nie powinnyśmy ich jadać, po prostu je dla siebie przygotujmy. Najlepiej będzie, gdy zrobimy to samodzielnie, bo wtedy będziemy mieć pełną władzę nad tym, z czego zostanie złożone całe danie. Oczywiście zawsze wybierajmy krewetki najwyższej jakości, kupując je od sprawdzonych dostawców – np. w sklepach rybnych, które codziennie mają dostawy nowych towarów. Nigdy natomiast nie sięgajmy po owoce morza dostępne w gotowych paczkach w hipermarketach, tym bardziej gdy są one akurat przecenione. Na zdrowiu swojego dziecka nie możemy oszczędzać, dlatego postawmy na wysoką jakość produktów spożywczych i nie żałujmy na nich swoich pieniędzy. Pamiętajmy też, by krewetki odpowiednio obrobić, bo w żadnym wypadku nie możemy spożywać ich na surowo, gdyż mogłoby to doprowadzić do poważnych problemów żołądkowych. Możemy je natomiast ugotować lub usmażyć na patelni bez tłuszczu. Następnie dodajmy je do kolorowej sałatki, aby skonsumować pełnowartościowe danie, pełne rozmaitych witamin i minerałów.

Dowiedziałyśmy się właśnie, że paluszki krabowe w ciąży wcale nie muszą być złym pomysłem. Na pewno lepiej będzie, gdy w tym pięknym dla nas okresie sięgniemy po jakościowe owoce morza, aniżeli po pełne cukru batoniki czy słone bądź ostre chipsy. Nie musimy wszystkiego sobie odmawiać, ale jeśli mamy opory przed zjedzeniem czegoś nowego, pytajmy o to swoich lekarzy. Dzięki temu zyskamy pewność, że naprawdę właściwie dbamy o siebie i swoje maleństwo.

2 lata ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *