Architekt radzi
comments 3

Architekt radzi: pokój niemowlęcy

pokoj6

Jednym z przyjemniejszych zadań przed jakimi stoimy podczas urządzania domu/mieszkania jest wicie gniazdka dla najmniejszego członka rodziny. Planujemy, staramy sie, aby wnętrze było zadbane, przytulne dla dziecka i miłe dla dorosłego oka. W sklepach znajdziemy mnóstwo pięknych, kolorowych rzeczy które kuszą swym „słodkim” wyglądem i na pozór wszystkie wydają się być tymi najpotrzebniejszymi. Dlatego mamy czas, mamy dziewięć miesięcy, które możemy wykorzystać na weryfikację potrzeb i rezygnację z niepotrzebnych „zachcianek”.

pokoj1

 

pokoj2

 

pokoj3

 

Bez względu na to na jaki styl rodzicielstwa, na jaki styl wnętrza sie zdecydujesz musisz stanąć przed wyborem łóżeczka. I choć jego wybór może wydawać się banalny, jest on bardzo istotny i nie powinien być traktowany po macoszemu. Sen Twojego dziecka ma zasadnicze znaczenie dla jego rozwoju. Temat łóżeczka jest bardzo rozległy, dlatego przedstawię go w kolejnym poście, tymczasem przedstawiam kilka ciekawych inspiracji.

pokoj4

 

Wróćmy zatem do pozostałych istotnych elementów wyposażenia pokoju niemowlęcego.

Przewijak, kolejny niezbędny sprzęt, najlepiej by stał w bezpośrednim sąsiedztwie łóżeczka. Na rzeczy, które powinny być zawsze pod ręką, np. kosmetyki, pieluszki, możesz kupić specjalne kieszenie z tkaniny albo pojemniki do zawieszenia na łóżeczku.

pokoj5

Niezbędna będzie również szafa lub duża komoda na ubranka i akcesoria. I mebel, który dla wielu wydaje się zbędnym wydatkiem moim zdaniem okazuje się niezbędną przyjemnością. Mowa o fotelu, który przydaje się do karmienia i bardzo potrzebnego mamom wypoczynku.

pokoj7

Warto postawić przy nim lampkę, która daje lekkie, rozproszone światło, wystarczy jeśli żarówka ma nie więcej niż 25W. Światło lampy sufitowej może być dla niemowlęcia zbyt ostre. Czy potrzeba nam czegoś więcej? Moim zdaniem nie, im mniej tym wygodniej.

Pozostawmy zatem trochę wolnego miejsca na matę edukacyjną, czy kocyk. Niemowlę na podłodze będzie spędzało wiele czasu bawiąc sie, raczkując. Dlatego podłoga powinna być przyjazna. Miękkie wykładziny nie są polecane, przynajmniej w pierwszych miesiącach życia dziecka ze względu na zbierający się w nich kurz. Osobiście polecam podłogę z korka. Jest miękki, bezpieczny, odporny na wilgoć i co fajne płytki mogą być w różnych kolorach, więc mamy pole do kreowania niepowtarzalnych wzorów.

Ozdobą pokoju może stać się również nieodzowny element pojawiający się nad główką dziecka – karuzela. Pięknie prezentuje się w pokoju, a co najważniejsze rozwija koordynację wzrokową oraz zmysł słuchu.

pokoj8

 

Kamila Szmyd

One Design

3 Comments

  1. „Bez względu na to na jaki styl rodzicielstwa, na jaki styl wnętrza sie zdecydujesz musisz stanąć przed wyborem łóżeczka”-otóż nie muszę, w RB śpimy razem d dzieckiem … my już ponad 5 miesięcy i nie wiem co to nieprzespane noce- 2 razy było krucho – jak pojawiły się guziory zębowe i 1sza noc 23 tż- początek skoku z „koszmarami sennymi” – następnego dnia wróciłam do masażu Shantala i pięknie śpi : 21:30-7:30 :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>