Czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe?

Czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe?

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży zaczyna bardziej dbać o siebie. Wszystko to, co do tej pory robiła czy jadła, przechodzi rewizję. Każdy szczegół codzienności zostaje ponownie przeanalizowany pod kątem bezpieczeństwa małej istotny, która zaczęła swoje życie. Często nawet prozaiczne rzeczy nagle urastają do rangi życiowych decyzji. Kobiety bardzo często zmieniają swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, od razu przestają palić i spożywać alkohol. Następnie wprowadzają coraz więcej kontroli w swoje życie. Dotyczy to praktycznie każdego aspektu. Dotyczy to zarówno jedzenia, uprawiania sportu czy dbania o siebie. W głowie przyszłej mamy pojawiają się dylematy z choćby malowaniem paznokci czy z farbowaniem włosów.

Czy farbować włosy w ciąży?

Dla kobiet, które do tej pory regularnie dbały o odświeżanie koloru włosów, ta kwestia staje się bardzo ważna. Niestety, pytania ciężarnych kobiet, na temat czy farbować włosy czy też nie, pozostają nadal bez konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie ma spójnej informacji od lekarzy ginekologów i dermatologów.
Lekarze dzielą się na dwie grupy, jedni twierdzą, że można farbować włosy farbami dobrej jakości, które zawierają naturalne składniki, bez amoniaku. Drudzy, z kolei twierdzą, że nie powinno się malować włosów przez całą ciążę. Według nich składniki farb mogą przenikać przez skórę do krwi, a co za tym idzie do łożyska, przez co mogą przyczyniać się do pojawiania się uczuleń u noworodków.
Niektórzy twierdzą, że jedynie ostry, nieprzyjemny zapach może mieć wpływ na samopoczucie kobiet, może wywoływać ból głowy czy też nudności. Wszyscy jednak zalecają ostrożność, jeśli chodzi o farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Lekarze twierdzą, że to wtedy składniki farb do włosów mogą mieć największy wpływ na rozwijający się płód. Istnieje opinia, że to wtedy nienarodzone jeszcze dziecko może dostać uczuleń, które będą uprzykrzały późniejsze życie. Więc tutaj pojawia się jedno zalecenie: dla bezpiecznego rozwoju płodu, nie farbować włosów w trakcie trwania ciąży.

Co robić?

Dla kobiet zastanawiających się czy w ciąży można farbować włosy istnieje kilka rozwiązań. Warto w pierwszej kolejności podpytać lekarza, doświadczony ginekolog czy też położna może wiedzieć po prostu z tzw. doświadczenia innych pacjentek. Inną opcją jest po prostu rezygnacja z koloryzacji włosów, przynajmniej na początku ciąży, bo ten etap wydaje się najbardziej spornym tematem lub może farbować włosy w salonie fryzjerskim, gdzie profesjonalista zrobi to szybciej, więc wdychanie najbardziej szkodliwego amoniaku będzie ograniczone do minimum. Najlepszą jednak opcją wydaję się jednak stosowanie farb czy szamponów z naturalnych składników. Obecnie, w związku z modą na naturalność, coraz więcej firm stara się produkować farby delikatniejsze i mniej szkodliwe do skóry. Farby ze składników naturalnych nie tylko pomogą w utrzymaniu wybranego koloru, ale również zadbają o zdrowie włosów. Naturalne produkty przyczynią się do wzmocnienia struktury włosów.

3 lata ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *