ciąża, moda i uroda, Uncategorized
comments 3

Gdy wody w ciele jest za dużo…

20150511-IMG_3975

Eksperci z Ce-Ce Beauty Clinic podpowiadają jak poradzić sobie z problem zatrzymywania wody w ciąży.

Zatrzymywanie wody w organizmie może powodować wrażenie ciężkości, opuchnięcia i zmęczenia. Do tego często dochodzi bolesność nóg i wzdęcie brzucha, którym to dolegliwościom może towarzyszyć rozdrażnienie, zmęczenie, obniżenie koncentracji i zmienność nastrojów. Gorsze samopoczucie z kolei może skutkować wycofaniem i niechęcią do kontaktów z otoczeniem. Choć powyższe objawy mogą się przytrafić każdemu, kobiety w ciąży to grupa, która skarży się na nie najczęściej.

Dlaczego właśnie w ciąży zatrzymuje się woda?

Wszystkiemu winna jest natura, która dba o to by zabezpieczyć kobietę na wypadek utraty zbyt dużej utraty ilości krwi podczas porodu. Zapas wody zgromadzony w tkance zostaje szybko uruchamiany po to by zniwelować straty płynów ustrojowych.

Powszechnie wiadomo, że w ciąży należy zwiększać przyjmowanie płynów. Zatrzymywanie wody i obrzęki w ciąży to całkiem normalne zjawisko, natomiast w początkowych jej tygodniach, może być bardzo niebezpieczne. Takie objawy jak obrzęki na nogach i rękach, które nie schodzą nawet gdy się odpoczywa, mogą świadczyć o wielu chorobach, np. zatruciu ciążowym, niewydolności żylnej, niedoczynności tarczycy czy chorobach nerek. W takiej sytuacji, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeżeli wyniki badań są dobre, przyczyną zatrzymywania wody może być:

- niedobór płynów – organizm będzie gromadził ja na zapas, aby uniknąć odwodnienia

- nadmiar sodu i niedobór potasu

- upały

- długotrwałe przebywanie w jednej pozycji

- leki

- brak aktywności fizycznej

Zdjęcia były zrobione jeszcze w czasie ciąży :)

20150511-IMG_3774

Jak radzić sobie z problemem zatrzymywania wody?

Od pierwszych dni ciąży można wykonywać masaże: klasyczny, relaksacyjny i limfatyczny. Zapewniają dobre samopoczucie, relax, zmniejszają napięcie ciała, ból pleców oraz zapobiegają obrzękom. Na początku zalecamy jeden zabieg raz na dwa tygodnie, potem możemy zwiększyć częstotliwość wykonywania zabiegów do jednego w tygodniu. Na problem zatrzymywania wody, szczególnie polecamy drenaż limfatyczny. Jeśli nie ma przeciwwskazań i lekarz wyraźnie tego nie zabroni, zabieg ten będzie bardzo pomocny. Chroni przed powstaniem obrzęków, zwłaszcza w okolicach nóg. Ten rodzaj masażu jest przydatny również po ciąży, ponieważ pomaga usunąć nadmiar wody.

20150511-IMG_3749

Świetnym urządzeniem usprawniającym drenaż limfatyczny jest Icoone – sprzęt medyczny, który wykorzystuje działanie masażu próżniowego. Zabieg jest całkowicie bezpieczne dla osób z problemami naczyniowymi oraz luźną skórą. Icoone jest bardzo dobrym zabiegiem dla kobiet w ciąży. Zabieg wykonywany jest na nogach, likwidując problem ociężałych kończyn oraz pomaga w opuchnięciach. Jest jedynym zabiegiem, który można wykonywać na brzuchu już dwa tygodnie po porodzie naturalnym oraz 3 tygodnie po cesarskim cięciu, mimo, że blizna nie zagoiła się do końca. Icoone wykonywany jest wtedy nad blizną, a kiedy zostanie zagojona, masowany jest cały brzuch. Tak szybka interwencja na bliźnie pomaga w jej znacznym zredukowaniu. Zabieg można wykonywać w czasie karmienia, nie wykonuję się wtedy drenażu limfatycznego.

Jak radzić sobie z opuchnięciami na co dzień?

- odpoczywaj z nogami uniesionymi ku górze, wkładaj pod stopy poduszkę lub zrolowany koc by lekko unieść nogi

- nie wykonuj ciężkich prac

- nie przebywaj zbyt długo na słońcu, nie przemęczaj się

- nie noś zbyt uciskających pończoch czy skarpet

- zakładaj przewiewne buty

- używaj jak najmniej soli.

Domowe sposoby na napoje drenujące:

- sok z jabłka i marchwi

- napar z ananasa (zalej skórkę z połowy świeżego ananasa 1 litrem wrzątku i gotuj 5 minut. Schłodź. Pij codziennie rano na czczo

- napar z pokrzywy – ok. 3 filiżanek dziennie

- czysta woda, ok 2 litry dziennie

Istnieją równie skuteczne, domowe sposoby na pozbycie się wody jak chińska banka, masaże drenażowe :)

WAŻNE!  Jeżeli Twoje ciało w czasie ciąży bardzo zatrzymuje wodę, warto skierować się do lekarza!

Bardzo Dziękujemy Salonowi Ce-ce :)

3 Comments

  1. Świetny artykuł – przyda się nie tylko w ciąży. Szczególnie polecam masaże limfatyczne, przynoszą ulgę, dają dużo przyjemności i mają jeszcze wiele innych pożytecznych aspektów, np podnoszą odporność :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>