nasi eksperci, niemowlę, Uncategorized
comments 7

Jak chronić kręgosłup po porodzie

IMG_6438b

Jak chronić kręgosłup po porodzie?

Po porodzie wiele kobiet skarży się na ból pleców. Ja również pamiętam, że zaskoczyło mnie niesamowicie to,  że plecy bardzo mnie bolały, mimo tego, że naprawdę byłam świetnie przygotowana fizycznie.  Ciągłe podnoszenie i odkładanie niespełna trzykilogramowego niemowlaczka, nienaturalna pozycja przy karmieniu, przewijaniu, powiększony biust itd. itd. Wszystko to zsumowało się w okresie połogu na niekończący się ból zarówno w odcinku piersiowym, jak i lędźwiowym kręgosłupa.

Poniżej podpowiem w jaki sposób możesz chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności.

 1. Przy przewijaniu warto pamiętać, aby odpowiednio dopasować wysokość przewijaka do swojego wzrostu. Ja w pewnym momencie maluszka przewijałam tylko w pozycji siedzącej. Siadałam w lekkim rozkroku i układałam córeczkę między nogami. Jeśli jednak zdecydujesz się wykonywać tę czynność stojąc, pamiętaj o tym, aby nogi były w luźnym rozkroku.
 2. Staraj się spać i karmić w pozycji leżącej na boku.
 3. Schylając się po zabawkę leżącą na podłodze zawsze uginaj nogi i kucaj. Nigdy nie nachylaj się przy prostych nogach.
 4. Staraj się nie dźwigać maluszka. Noszenie w pozycji stojącej ogranicz do minimum i oczywiście pilnuj by inni również nie przyzwyczajali maluszka do noszenia i kołysania. Wszyscy później wyjadą, a Ty zostaniesz sama z ponad trzykilogramowym „obciążeniem” ;-)
 5. Wstając z łóżka najpierw przekręć się na bok, nigdy nie zrywaj się gwałtownie.
 6. Używaj fotela, który daje dobre oparcie lędźwiowemu odcinkowi kręgosłupa.
 7. Unikaj obcasów.
 8. Poproś partnera o masaż.
 9. Zrób sobie relaksującą kąpiel.
 10. Ćwicz i pływaj.

A Ty jakie masz swoje sposoby?!

Powodzenia!

7 Comments

 1. Pamiętam, że w pierwszej ciąży i potem stosowałam ćwiczenie: oprzyj się na rękach o tył np. kanapy, tak by stworzyć z nogami rozstawionymi i szerokość bioder kąt prosty (ramiona, głowa, szyja, plecy tworzą jakby stół). W tej pozycji staraj się odciągać biodra w tył, ramiona wyprostowane. Powinnaś czuć naciąganie w części lędźwiowej, przyjemne uczucie. W czasie ciąży chodziłam na jogę dla ciężarnych i było to jedno z ćwiczeń. Teraz jestem w drugiej ciąży, ale jeszcze nie tak zaawansowanej by odczuwać dyskomfort :) ale pewnie i przyjdzie na to czas ;) pozdrawiam
  Ola

  http://lifestylebyola.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>