nasi eksperci, okiem położnej, Uncategorized
comments 2

Masaż podczas porodu

Pregnancy-Massage-Pic

Masaż i dotyk, jako terapia na dolegliwości bólowe, dyskomfort czy po prostu poprawę samopoczucia i forma relaksu, znany jest ludziom od wieków. W trakcie masowania w organizmie wyzwalane są hormony szczęścia – endorfiny oraz hormon miłości- oksytocyna.  Stosowanie masażu,  podczas porodu niesie niesamowicie pozytywne skutki, zarówno dla rodzącej jak dla osoby towarzyszącej (ojca dziecka, przyjaciółki, mamy) wykonującej masaż. Wiele kobiet, gdy rozpoczynają się skurcze, bardzo potrzebuje dotyku, szukając poprzez masowanie bliskości, wsparcia, a przede wszystkim ulgi na doznania bólowe. Osoba towarzysząca – obecna przy akcie narodzin np. tata, masując swoją partnerkę, czuje się potrzebny,  aktywnie uczestnicząc w tym ważnym wydarzeniu. Jeśli mama, decyduje się na poród rodzinny, warto pójść na zajęcia do szkoły rodzenia z partnerem bądź siostrą, gdzie instruktor pokaże jak masować by przynieść ukojenie w ciężkich momentach porodu. Technik masażu należy się nauczyć przed terminem porodu, ale bez obaw nie jest to nic skomplikowanego! Mama najczęściej sama naprowadza i instruuje „masażystę” i to ona wie co w danym momencie pomoże jej poczuć się lepiej. Intensywność i charakter dotyku należy w pełni dostosować do potrzeb rodzącej kobiety.
Masaż  podczas porodu najlepiej wykonywać w trakcie skurczów. Dotyk pomoże rozluźnić napięte mięśnie, doda energii, ukoi zdenerwowanie. Po skurczu następuje czas odpoczynku, kiedy to mama regeneruje siły. Wtedy można przestać masować lub zmniejszyć siłę dotyku dostosowując się do jej życzeń. Dotykając skupiamy się głównie na dolnym odcinku kręgosłupa – uciskanie, gładzenie, wykonywanie kolistych ruchów w tej okolicy oddziałuje na nerwy mięśni i narządów miednicy co łagodzi ból i dyskomfort w trakcie skurczu.
Masując trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach:
– dotyk i jego siłę należy w pełni dostosować do rodzącej. Warto pytać w trakcie wykonywania ruchów czy ich intensywność i charakter jej odpowiadają.
– do masażu używamy olejków by nie trzeć i nie drażnić skóry np. olejku z avocado
– dłonie „masażysty” powinny być czyste i ciepłe.
– masaż wykonujemy w wygodnej dla kobiety pozycji. Poduszki lub zwinięta kołdra mogą okazać się pomocne.
– ważne jest by dostosować rytm i tempo masażu do oddechu rodzącej.
Masować można wykonywać z pomocą kilku gadżetów. Rodzice mogą wypróbować je wcześniej, by ocenić czy ich użycie będzie dla nich odpowiednie. Czy wiedzieliście, że dwie piłki tenisowe włożone do bawełnianej podkolanówki mogą posłużyć za sprzęt do masowania? Piłkami zataczamy kółeczka w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Przydatny może okazać się także woreczek wypełniony pestkami wiśni, podgrzany w mikrofalówce. Ciepło z woreczka dodatkowo przyniesie ulgę. Dobrym pomysłem może okazać się też wałek do masażu. Pamiętajcie jednak by być delikatnym, omijajcie okolice nerek i komunikujcie się ze sobą – to ma być przyjemne doświadczenie dla obojga!
Podczas masażu bardzo ważna jest więź łącząca dwie strony. Jest to forma komunikacji bez słów- „wspieram Cię, chcę Ci pomóc, jesteś dzielna”, „dziekuję, że jesteś przy mnie, przy Tobie czuje się bezpiecznie”- to wszystko może przekazać dotyk. Oprócz masowania dolnego odcinka kręgosłupa wypróbujcie: masaż ramion, pośladków czy całej powierzchni pleców. To co będzie dla Was przyjemne teraz, najprawdopodobniej sprawdzi się też na sali porodowej! Trzymam kciuki !!!

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>