Nawał mleczny po porodzie

Nawał mleczny po porodzie

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety. Jest to okres wytężonej pracy dla całego organizmu w którym zachodzi mnóstwo zmian. Naukowcy porównują ten wysyłek organizmu nawet do wejścia na kilkutysięcznik.

Po okresie ciąży następuje równie ważny czas – połóg. W tym czasie jedną z najważniejszych zmian jest pokarm w piersiach, który zapewnia niemowlęciu podstawowe składniki, aby zdrowo rosnąć. Z reguły młoda mama martwi się, że nie ma pokarmu i dziecko się nie najada tyle ile trzeba, a później pojawia się nadmiar pokarmu w piersiach. W medycynie jest to tzw. nawał mleczny po porodzie.
Pojawia się on z reguły w drugiej lub trzeciej dobie po urodzeniu noworodka. Zdarza się też tak, że nieco później i nie jest powodem do strachu i obaw. Cały proces wypływu mleka wiąże się z produkcją hormonów. Dziecko ssąc pierś powoduje pobudzenie wydzielania prolaktyny w organizmie. Stąd cały proces się zaczyna. Czynnik jakim jest stres powoduje blokowanie hormonów i może zaburzyć właściwą produkcję. Stres pojawia się na skutek cesarskiego cięcia lub po trudnym porodzie, czy innych komplikacjach.

Ile trwa nawał mleczny? Nawał pokarmu mija zazwyczaj po dwóch – maksymalnie kilku dniach. Ustaje kiedy laktacja się stabilizuje.

Jakie są objawy towarzyszące nawałowi mlecznemu? Przede wszystkim piersi się powiększają oraz są wyczuwalnie nieco cieplejsze niż normalnie, na skutek intensywnej produkcji. Po uciśnięciu brodawki mleko wypłynie swobodnie. Gdy dziecko zacznie ssać, będzie słychać, jak przełyka pokarm.

O ile zaraz po porodzie z piersi wypłynie niewiele, bo w przybliżeniu 100 ml tzw. siary, to przy nawale mlecznym będzie to już 500 ml, czasem i więcej. Natura tak zaprojektowała kobietę- matkę, aby zapewnić jej dziecku tyle pokarmu ile potrzeba do wzrostu i prawidłowego rozwoju.

Wiele kobiet martwi się tym procesem i kłopotami z nim związanymi. Szukają porad, także w Internecie, bo przecież to teraz najpowszechniejsze źródło wiedzy- nawet tej medycznej. Nie trzeba pytać o wstydliwe sprawy wprost lekarza, tylko wpisać w wyszukiwarkę i mamy wynik, a co najważniejsze gotową poradę. Widać to po liczbie wyszukiwań frazy nawał mleczny ile trwa. Obecnie jest wiele pożytecznych forów i blogów, gdzie mamy wypowiadają się o sprawach związanych z połogiem. Są tam też komentarze, dyskusje, w których zawsze można znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Nasze mamy nie miały tak dobrze.

A jak ulżyć sobie przy bolesnym nawale? Ważne, aby pamiętać, żeby nie uciskać ani masować piersi – tym można jedynie uszkodzić kanaliki mleczne w piersiach. Należy pamiętać, by nie odkładać karmienia „na potem”, ponieważ pokarm będzie coraz bardziej się gromadził co pogorszy stan. Pamiętaj, że nawal trwa tylko kilka dni, czyli jest to bardzo krótki okres. Zatem skup się w tym czasie właśnie na tym. Poznając swoje ciało i to jak działa na początku, nauczysz się wszystkiego i potem karmienie, jak i inne czynności po urodzeniu będą niczym mechaniczne czynności nad którymi nie będzie trzeba już się skupiać jak na początku.

4 lata ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *