Pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwszy spacer z noworodkiem

Często zastanawiamy się kiedy na spacer z noworodkiem. Tak naprawdę jeśli się zastanowimy to pierwsze wyjście naszego dziecka na świat następuję w 3-4 dzień od urodzenia, jak musimy wyjść ze szpitala i pojechać do domu. Zazwyczaj wygląda to jednak tak, że jedna osoba podjeżdża samochodem jak najbliżej, a my wraz z bobasem, który jest opatulony jak to tylko możliwe biegniemy z nim do samochodu, żeby jak najszybciej znaleźć się w ciepłym miejscu, a następnie w mieszkaniu. Jeśli chodzi o taki prawdziwy i typowy spacer to występuję on najczęściej w 3 bądź 4 tygodniu po porodzie. Najczęściej zależy to od pogody, bo jak wiadomo jeśli na dworze jest deszcz i mocno wieje to nie będziemy na siłę szli z dzieckiem na dwór.

Co możemy zrobić i jak się przygotować do pierwszego wyjścia na świat?

Tutaj z pomocą przychodzi werandowanie noworodka. Co to znaczy dokładnie? Werandowanie jest to przyzwyczajanie go do pogody na zewnątrz. Przykład zastosowanie to ubieramy dziecko tak jakbyśmy szli z nim na dwór i kładziemy je w wózku. Następnie otwieramy okno i zostawiamy je otwarte na około 5-10 minut. Z czasem oczywiście wydłużamy ten czas i po jakiś kilku dniach dziecko leży w łóżeczku około 30-40 minut, co już jak na spacer jest dobrym czasem.

Jeśli chodzi o pierwszy spacer z noworodkiem to zazwyczaj po paru dniach od werandowania można się na takowy udać. Jak wspomniałem wcześniej jednak musimy wziąć pod uwagę głównie pogodę na oknem. Nasz noworodek lepiej będzie się czuł przy małym minusie ale gdy pogoda będzie bezwietrzna i będzie świeciło słońce, niż jeśli na dworze będą 2 stopnie na plusie, ale będzie padał deszcz i wiał mocny wiatr. Warto także nie sugerować się głównie termometrem tylko raczej temperaturą odczuwalną i najłatwiej to sprawdzić wychodząc na chwilę na balkon. Robimy to oczywiście dla naszego noworodka, więc naprawdę warto przykładać się do szczegółów.

Jak już wiemy kiedy i jak przygotować naszego bobaska na pierwszy spacer to teraz zastanówmy się jak go ubrać. Warto zadbać o dwie pary spodni i kurtkę ale raczej wybierać tą luźniejszą. Jak wiadomo powietrze, które będzie znajdowało się pomiędzy kurteczką, a bluzą będzie stanowiło izolator. To powietrze z czasem się ogrzeje i jeśli nie pozwolimy jemu uciec to będzie to dodatkowa warstwa ochronna dla naszego dziecka. Również jeśli mamy możliwość to warto wziąć ze sobą kocyk żeby w razie czego móc szybko przykryć noworodka.

Plusy wychodzenia na dwór w chłodne dni to na pewno to, że nasze dziecko będzie bardziej zahartowane i wzmocni się jego układ odpornościowy. Zimne powietrze jak wiadomo również poprawia krążenie krwi i przyswajalność tlenu także jest zwiększona. Czyli jak widać spacery w chłodne dni mają wiele korzyści, a jak jeszcze zacznie świecić słoneczko to witamina D będzie wytwarzana w jeszcze większym stopniu.
Także jeśli chcemy wyjść z naszym dzieckiem na spacer to nie zapominajmy o werandowaniu, ciepłym ubranku dla niego i zadbaniu o wszystkie szczegóły, jak i również o tym że spacery w chłodne dni niosą za sobą różne korzyści dla naszego noworodka.

3 lata ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *