Architekt radzi, Uncategorized
comments 4

Architekt Radzi: Strefy Zabawy

-94

Strefy zabaw

 Pokój dziecka jak każde inne pomieszczenie w Twoim domu pełni wiele funkcji, jedną z nich i z założenia główną jest zabawa, która w pierwszym etapie ich życia stanowi dużą część. To miejsce, dzięki któremu uczą się wnikać do własnego świata i wyobraźni, miejsce pobudzające ich kreatywność i spontaniczność. Zadbaj więc, by to miejsce zostało zaprojektowane z pomysłem bez względu na metraż. Pomogę Ci to zrobić bazując na kilku podstawowych zasadach.

-85

To, że mamy zamysł specjalnie przeznaczonego miejsca na zabawę, nie oznacza że pozostała część domu nie jest opanowana przez zabawki. Rzeczywistość jest taka, że przez kilka pierwszych lat Twoje dziecko będzie chciało przebywać tam, gdzie Ty jesteś. To oznacza, że musisz znaleźć miejsce, które będzie odpowiadało Tobie, dziecku oraz pozostałym domownikom. Zacznijmy jednak od tego, by jednak zatrzymać pociechę w jego własnej strefie.

-86

Zadbajmy zatem o odpowiednie meble. Dzieci uwielbiają siedzieć przy swoim biurku, czy stoliku, więc niech będą priorytetem w pokoju zabaw. Jednocześnie nie wydawaj na niego fortuny, ponieważ szybko się zużyje, zaleje, zamaluje, podrapie i oklei. Niemal każda powierzchnia metalowa, czy drewniana może zostać pociągnięta farbą, więc biurko nie musi być nowe. Pozostałe mebelki, nie bez powodu używam tu zdrobnienia, ponieważ powinny być dopasowane skalą do wielkości dziecka, tak aby mogło samo wszędzie dosięgnąć, dzięki czemu codziennie będzie rozwijało swoją samodzielność. Z maminego doświadczenia wiemy również, że wspomniana samodzielność często poddawana jest wysokim próbą, zatem urządźmy tę strefę tak, by posprzątanie nie było trudne. Schowki i miejsca do przechowywania stawiajmy gdzie tylko sie da. Niektóre meble mają dwie funkcje, mebla i miejsca do przechowywania. Staraj się, więc wybierać takie rozwiązania, by pokój również wyglądał, a nie stanowił wyłącznie funkcji magazynowania zabawek. Kufry i inne pudła z pokrywkami są bardzo przydatne, zwłaszcza kiedy są na kółkach, wówczas nie zmuszamy dziecka do zbyt dużego dla niego wysiłku. Mogą także pełnić funkcję bocznych stolików. Wiadra są ciekawym i zdobnym elementem, w którym możemy przechowywać drobne zabawki. Możesz je podpisać, czy dla najmłodszych nakleić obrazek przedstawiający ich zawartość.

-87

-88

Półki – na książki, na zabawki, prace twórcze Twojego dziecka. Pamiętaj o nich, przeznaczone w Ikei na przyprawy w dziale kuchennym świetnie sprawdzą się na książki. Rzuć przy nich kilka poduszek na podłogę, worek do siedzenia lub kanapę i macie wspaniałą scenerię do lektury w kąciku do czytania.

-89

-90

-91

Wygospodaruj miejsce dla twórczego rozwoju Twojego dziecka. Niech znajdzie się w nim sztaluga, kilka półek oraz pudeł na farby i papier. I to czego nie powinno zabraknąć w żadnym pokoju. Wszystkie dzieci lubią mieć wolny środek pokoju przeznaczony na zabawę, rozłożenie gier, kolejki, ułożenie puzzli, czy urządzenie wyścigów samochodowych. Sprawdzi się tu miękki dywanik, by dzieci spędzały na nim dużo czasu.

-92

Tym samym stworzyliśmy wymarzoną przestrzeń dla każdej młodej osoby na nieskrępowaną twórczość jak i na robienie bałaganu :)

 

Kamila Szmyd

-93

4 Comments

  1. Świetny pomysł na urządzenie pokoju dla dziecka! Ja wspomniałabym jednak jeszcze o tym, że trzeba zwrócić uwagę na to, żeby pokój był jasny – to pozytywnie nastroi dziecko. A na wieczór? Pomocna jest mała lampka nocna przy łóżeczku, by dziecko w razie lęków mogło spokojnie zasnąć przy świetle. Pozdrawiam!

  2. kasia says

    super pomysły! postaram się częśc z nich wykorzysta w mnie w domu – dzięki za inspirację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>